Grange: переосмислення епох, або 110 років мистецтва жити

«Послом art de vivre», мистецтва жити, називають французький бренд Grange, який ось уже 110 років відкриває світові французьку історію краси. А в цій історії є і зухвалість блискучої маркізи Помпадур, і аскетизм Директорії, і вібруючі кольори імпресіоністів, і чиста простота позачасового прованського стилю, і багато-багато іншого.

Grange — це не просто «колекції», це захоплюючий історичний «роман у меблях», роман про стилі й епохи, пристрасті і звитяги великих людей, завоювання і звершення. А разом із тим — про прості людські радості, цінність сонячного ранку на узмор'ї, аромат хрусткого багета на дерев'яному столі, пам'ять про родинні обіди у бабусі.
Давайте подивимося?

Одна з базових колекцій Grange, названа на честь року заснування бренду, — «1904», це динамічна пісня про світанок нової ери, коли автомобілі, телефони й кінематограф тільки-тільки ставали звичними, а брати Райт всього лише рік тому (в 1903-му) вперше підняли літак в небо. Колекція виконана з масиву дуба і начебто «зношеного» металу.

Рівно за 100 років до народження Grange у Франції закінчилася епоха Консулату. Формально країною керували три консула, та перший з них, Наполеон Бонапарт, повільно але впевнено перетворювався на майбутнього імператора. Колекція Consulat — це втілені в інтер'єрі спогади про наполеонівську кампанію в Єгипті, авантюрний проект, що не приніс Франції особливого профіту, але став початком нового європейського інтересу до єгипетських старожитностей. Стиль Консулат простий, солідний і драматичний, як похідне життя Першого Консула. Тут уже трохи більше деталей (наприклад, срібляста фурнітура), ніж у попередньому стилі Директорії (позначається враження від єгипетського декоративного мистецтва), та форми все такі ж прості й лаконічні: різкі кути, пласкі поверхні, ретельна симетрія. Добротності й благородства надає колекції і вибір деревини — традиційної для Південної Європи вишні.

Попередню до Консулата епоху Директорії в Grange теж не обійшли увагою. Directoire — прості прямі лінії, ромбовидні деталі та жодних прикрас: пуританський стиль постреволюційної епохи.

1853-й. Рік великих змін у Парижі: рік знаменитої перебудови Османна. З французької столиці зникають вузькі середньовічні вулички і з'являються залиті світлом широкі бульвари, якими «місто кохання й художників» і буде славетним у наступні півтора століття. Османнівський «культ осі» ліг і в основу симетричної та «тверезої» колекції Grange Haussmann. Прямі кути, мінімум деталей і начебто «хромований» фініш.

І ще глибше в минуле. В Grand Siècle, Велику Епоху. 17-е століття, епоха правління Людовика XIV, Короля-Сонце, добре відома в наших широтах завдяки, як мінімум, романам Дюма-Отця. Палацові плітки-скандали-інтриги і неймовірна, за межею уяви, розкіш. Колекція Grand Siècle у Grange натхнена розкішним Версалем з його неймовірними садами, створеними великим Ле Нотром, і дивовижними «головоломками маркетрі» майстерного різьбляра Шарля-Андре Буля. При цьому в колекції немає надмірності: натхнена розкішшю, вона дивовижним чином лишається елеґантною.

Ateliers de Grange — колекція, надихнута обстановкою старовинних торговельних домів. Меблі цієї лінії, з їхніми «діловими» формами і стильною обробкою, виглядають практично колекційними. Багатофункціональні бюро, шафи і секретери потішать любителів упорядковувати простір.

Bastide — це для тих, у кого від словосполучення «сніданок у Провансі» виникають приємні «метелики в животі»: передчуття хрусткого хліба зі свіжим маслом, свіжих соків і ніжних ньоккі. Модульні кухні Bastide, зібрані традиційним способом, на шипах і пазах, виконані з твердого французького дуба — патинованого, як це прийнято в Екс-ан-Провансі.

Від перерахованого вже захоплює подих, але і це ще далеко не все. Grange — це дійсно історія Франції в меблях. Pompadoure, Marie Galante, Jacob, Louis-Philippe, Ermitage, Stendhal, Provençal і Exceptions de Grange — знайдіть ту Францію, яку любите саме ви.